Vücut Şekillendirme Estetiği

LASER lipoliz, vücut şekillendirme amacıyla, FDA (United States Food and Drug Administration) tarafından 2006 yılında onaylanmış, güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. LASER ışığı ile  yağ hücre duvarları parçalanarak, hücre içindeki yağın açığa çıkması hedeflenir. Açığa çıkan bu yağ, geniş alanlarda milimetrik kanüllerle hemen hemen hiç iz bırakmadan çekilir, gıdık gibi ufak alanlarda ise buna bile gerek kalmadan lenfatik drenaj ile erimiş haldeki yağ ortamdan uzaklaştırılır.

 

LASER lipoliz avantajları nelerdir?

 

–  Çok küçük kesiler ile yapılabildiği için iz hemen hemen hiç yoktur. Doğru hasta seçimi ile germe işlemlerinde karşılaştığımız uzun ve belirgin izlerden korur.

– LASERin  bence en büyük avantajı deride ve deri ile kas arasındaki bağ dokuda yağtığı toparlanmadır. Yağın boşalttığı alanlarda, bağ dokudaki bu toparlanma cilt sarkmalarına engel olur ki, bu klasik liposuction ile mümkün değildir.

– LASER , yağı klasik liposuction gibi mekanik bir etkiyle parçalamadığı ve damarlarda kanama kontrolü sağladığı için morluk ve ağrı klasik yöntemlerden çok daha azdır, dolayısıyla hasta töleransı yüksektir ve sosyal hayata dönüş hızlıdır. Bu özellikler bilimsel yayınlarla da teyit edilmiştir.

– Klasik liposuctionda görülen dalgalanmaya çok daha az rastlanır, çünkü daha homojen bir yağ  alımı sağlar, dolayısıyla revizyon ihtiyacı azdır.

– Bildirilen bir sistemik yan etkisi yoktur.

 

Hangi bölgelere uygulanabilir?

Karın ön duvarı, basen, bel,  genital bölge üzeri, bacak içi, diz içi gibi yağ fazlalığı olan  tüm alanlarda uygulanabilir. Özellikle liposuction sonrası sarkması muhtemel kol içi, yüz, gıdık bölgesi gibi alanlarda çok memnun edici sonuçlar verir. Liposuction uygulamasının zor olduğu sırt bölgesinde rahatlıkla uygulanır ve sarkmış deride toparlanma sağlar. Bunun yanısıra erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) hastalığının tedavisinde etkin yöntemlerden biridir. Ayrıca daha önce liposuction uygulanmış, düzgün ve yeterli miktarda yağ alınamamış alanlardada etkin bir şekilde problemleri çözmek için kullanılabilir. Koltukaltı aşırı terlemenin kalıcı tedavisinde de büyük bir etkinlik göstermektedir.

LASER Lipoliz zayıflama amaçlı kullanılabilir mi?

Bu yöntem de diğer yağ alma yöntemleri gibi kilo verme amaçlı kullanılmamalıdır. Vücut konturlarını düzeltmekte çok başarılıdır, tabii ki bu işlem sırasında da alınan yağ kadar bir zayıflama olacaktır, ancak asıl amaç kontur düzeltmektir. Doğru yerden alınan küçük yağ miktarları bile vücut konturuna çok büyük fayda sağlar. Örneğin çene altı bölgesinden alınan az miktarda yağ ve buraya yapılan LASERle gerginleştirme işlemi boyun konturunu çok daha genç yapacaktır. Aynı şekilde kol içi, basen ve bacak içi, diz içi bölgelerine yapılacak küçük hacimli yağ alma ve gerginleştirme işlemleri de güvenli ve etkilidir.

LASER lipoliz nasıl uygulanır ve işlem sonrası süreç nasıldır?

Genellikle lokal anestezi altında, geniş alanlarda ise sedasyon veya genel anestezi ile uygulanır. Uygulanacak alanda gizlenebilecek bir bölgede ciltte 1-2mm.lik bir ve ya iki delik açılır. Kontrol panelinden uygulanacak bölgeye uygun enerji miktarı ayarlanır ve fiberoptik kanül açılan delikten cilt altı ve derin plan yağlı dokuya ilerletilir. LASER ile yağ hücreleri eritilir. Yine aynı delikten eriyen yağlar emilir. Bağ dokuda ve deride  uygun dalga boyu ve enerjiyle toparlanma, gerginlik sağlanır.  İşlem sonrası lokal anestezik ve serum 6-12 saat hafifçe sızabilir. Genellikle işlemden sonra ilk 6-8 saat ağrı beklenmez. Bu süreden sonra ağızdan alınan basit bir ağrı kesici ile geçen hafif bir ağrı başlayabilir. Hastalar genelde bir – bir buçuk gün içinde sosyal hayatlarına geri dönerler. İşlem yerine ve alınan yağ hacmine  göre üç hafta korse önerilebilir. Bu yöntemde hasta toleransının ve memnuniyetinin yüksek ve iyileşme sürecinin kısa olduğu bilimsel araştırmalarda  rapor edilmiştir.

LASER Lipoliz Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Yüz ve gıdı bölgesi yaklaşık 30 dakika sürerken, daha büyük alanlar, göbek basen gibi, bir saat kadar sürebilir.

Etkileri ne zaman ortaya çıkar, kalıcı mıdır?

Uygulama sonrası etkinin yarısı yaklaşık olarak görülür. Yapılan çalışmalarda aspirasyon uygulanan vakalarda 1-2 ay içinde nihai sonucun ortaya çıktığı bildirilmektedir . Etkiler kalıcıdır. Tabii LASER dalga boyu ve gücü, yağı eritmede, özelliklede deri ve bağ dokuda toparlanma açısından  kanıtlanmış cihazlarla yapıldığında bu yöntem başarılıdır. Yapılan manyetik resorans  görüntüleme ve üç boyutlu fotoğraflama  yöntemleriyle hacimsel azalma bilimsel olarak gösterilmiştir.

LASER lipoliz kimlere yapılmaz?

Tüm tıbbi uygulamalar için geçerli olmak üzere, ciddi kalp problemleri olan, kanser, kontrolsüz diabet, kanama bozuklukları,cilt enfeksiyonları, psöriazis, bağışıklık sisitem hastalıkları olan ve ya hamilelerde hastayı takip ve tedavi eden hekimlerin görüşleri ve gerekli önlemler alınmadan yapılmamalıdır.