Saç Ekim Süreci

Sağlıklı köklerin alınacağı bölgedeki saçlar, 1 numaraya kısaltılır. 

Bayanlarda yalnızca saç alınan ense kısmı kısaltılır.

Operasyon sürecinde acı hissedilmemesi için, lokal anestezi ile bu bölge uyuşturulur. 0,7 –0,8 mm’ye varan çapa sahip özel iğne uçları bulunan mikro motorlarla tekli, ikili veya üçlü saç gruplarını içeren greftler toplanmaya başlar. Bu otomatik sistem, greft firesini en aza indirir. Saç kökleri daha verimli biçimde toplanır. Operasyon ve greft toplama süreleri kısalır.
Bu işlem sürerken, operasyonda bulunan diğer ekip, bu greftleri gruplara ayırır. Ekim yapılacak alana lokal anestezi uygulanır. Doğal saç açısına ve yönüne göre ekim yapılacak alanda, köklerin yerleştirileceği mikro kanallar açılır. Gruplandırılan greftlerin ekimi aşamasına geçilir. Burada en önemli nokta, greftlerin saç çıkış yönüne uygun ekilmesidir. Tekli greftler, ön saç çizgisini oluşturmak için ön tarafa ekilir. İkili, üçlü greftler, doğal saç sıklığını sağlamak için arkaya doğru ekilir ve saç ekimi tamamlanmış olur. Greftlerin alındığı bölgede doku alınmadan, yalnızca ilgili kök hücresi üzerinde birebir çalışılır. Saç alınan bölgede kesi ve dikiş işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgede 1mm’den küçük çaplı sıyrıklar oluşur. Bu sıyrıklar birkaç günde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir. Bu teknikle ense bölgesinden alınan greftler, saç transferinde kullanıldığı gibi, kaş, bıyık, sakal transferinde de kullanılabilir. Bir seansta sağlam saçların bulunduğu alanın durumuna ve ekilecek kök sayısına bağlı olarak,  ortalama üç bin veya daha fazla saç kökü alınabilir. Her greftte 1 ile 3 arasında saç teli bulunur. 1 greft saç, ortalama 2 saç teli kabul edilir. Elde edilen kök sayısına ve açıklığa bağlı olarak santimetrekare başına 30–60 saç kökü ekmek mümkündür. Operasyon sonrası günlerde az ağrı olması ve iyileşme süresinin kısa olması, bu yöntemin  tercih edilmesinin diğer bir nedenidir.

 

PRP (Platelet Rich Plazma) saç tedavisinin amacı, saç dökülmesini durdurmak, ölmeye yüz tutan saç köklerini, zayıflayan, saç tellerini canlandırmak, saçların eski sağlığına ve güzelliğine kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

PRP tedavisi, saç dökülmesinin yanı sıra saç ekiminde de uygulanmaya başlandı. İki tekniğin birlikte kullanımı, olumlu sonuçlar veriyor.

Saç ekimi yapılan kişiden alınan kan, özel bir işleme tabi tutuluyor. Saç ekimi sırasında, ekiminin yapılacağı alana yine özel bir yöntemle uygulanıyor.

Bu yöntemin bir özelliği daha var: Saç kökleri nakil için beklerken, PRP’li özel solüsyonda tutuluyor. Bu sayede canlılıkları korunuyor.