Tırnak Batması

TIRNAKLARINIZA KALICI SAĞLIK

Tırnak Şekli Normal Olup Tırnak Genişliğinin Fazla Olmasına Bağlı Tırnak Batması

Çoğunlukla karşılaştığımız tırnak batmaları bu türdendir. Genellikle genetik bir yatkınlık söz konusudur. Dar ayakkabı, tırnağın yanlış kesilmesi, hızlı büyüme dönemi, hamilelik ve tırnağa darbe batmanın başlamasına sebep olabilir.

Eğer tırnağın kenarında kolay kanayan granülasyon dokusu oluştuysa; uyuşturulduktan sonra tek taraflı ise 5, çift taraflı ise 10 dakikalık bir müdahale ile tırnağın genişliğini kalıcı bir şekilde azaltarak tırnak yatağının genişliğine eşitlenir ve tırnak batması kalıcı bir şekilde çözülür.

Bu işlemde önce parmak kökünden (batma yerinden değil) uyuşturucu krem sürülmesini takiben çok ince bir iğne ile lokal anestezi ilacı uygulanarak parmak uyuşturulur, tırnağın yalnız batan köşesi 3-5 mm genişliğinde alınır, granülasyon dokusu temizlenir ve batan köşe 0.5-1 cm açılarak tırnağın köşesini oluşturan kök kısmı (jerminatif matriks) alınır, bir tane küçük dikişle köşe kapatılır. İlk gün hastaya fazla yürümeden istirahat etmesi önerilir; ertesi gün terlik veya yazlık ayakkabı ile gezebilir, işine dahi gidebilir; 5-7 gün sonra normal ayakkabı giyebilir. Bir hafta sonunda dikiş alınır ve pansuman biter.

Kök alınmayıp sadece tırnak çekildiğinde nüks hemen hemen kaçınılmazdır. Müdahale yapılan  birçok hastanın tırnağı daha önce başka merkezlerde bir veya birkaç defa çekilmişti. Yukarıda bahsedilen müdahalenin en can alıcı noktası tırnağın kökünü oluşturan dokuları iyi tanıyıp tamamen almaktır, bu dokuları tam olarak ayırt edemeyen hekimlerin yaptıkları müdahalelerde nüks oranı yüksektir.