Kepçe Kulak Estetiği

Kulak kişinin görünümünü doğrudan etkileyen, estetik ve fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulak kepçesini ilgilendiren bir çok anomali ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bunlardan en çok karşımıza çıkan ise kepçe kulak (prominent ear)anomalisidir.

Kepçe kulak anomalisi kulak kepçesinin olması gereken normal görünümünden farklı olarak öne doğru açık olmasıdır. Bu anomali nedeniyle çocuklar okul ve diğer sosyal ortamlarda kendileriyle ilgili konuşmalardan etkilenebilirler, arkadaşları tarafından alay konusu olabilirler. Bu da çocukların hem psikolojik gelişimlerini hem de okuldaki başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu çocukların ideal ameliyat zamanı okul başlamadan önce 6 yaştır. Fakat bu dönemde opere olamayanlar daha sonrada her yaşta ameliyat edilebilirler.

Kulağın estetik görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi girişime otoplasti denir. Bu prosedür ile genellikle büyük kulağın boyutunu küçültmek, kepçe kulakları başa daha yakın hale getirmek ve kulağı estetik olarak şekillendirmek amaçlanır.

Otoplasti ameliyatı genellikle sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır. Çocuklarda bazen genel anestezi gerekebilir. Operasyon ortalama 1 saat kadar sürer. Kulak kepçesi arka yüzünden kafaya doğru yatırılır, kulak kepçesinin kıvrımları oluşmamış ise oluşturulur. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. Operasyon izi kulak arkasındaki kıvrımda kaldığı için hiçbir zaman iz sorunu olmaz.

Ameliyat sonrası kafaya ve kulakların üzerine sporcu bandı takılır. Ameliyat sonrası hastanede yatmak gerekmez. Fazla bir ağrı olmaz, ağrı olursa ağrı kesiciler yeterli olur. Operasyon sonrası okul yada işe 1 yada 2 hafta içerisinde dönülür.

Kulak kepçesi ile ilgili diğer şekilsel problemler de yine otoplasti operasyonu ile düzeltilebilir. Kulak kepçesi büyüklüğü, kulak memesi büyüklüğü, küpe deliğinin yırtılması bunlar arasındadır.

 

İyi yapılmış bir kulak estetiği, görünüşünüzü daha güzel hale getirir, özgüveninizi artırır toplum içinde kendinizi daha iyi görünmeniz ve daha iyi hissetmeniz konusunda yardımcı olur.