Erkeklerde Meme Küçültme

Jinekomasti (Erkekte meme Büyümesi) nedir ?

Jinekomasti, erkekde tek veya çift taraflı olarak meme dokusunun fazla gelişmesi ve kadın memesine benzer bir görünüm almasına verilen isimdir. Eskiden oldukça seyrek olduğu sayılan bu durumun günümüzde yapılan istatiksel değerlendirmelerde, populasyonun yaklaşık olarak %40 ında görüldüğü tespit edilmiştir. Yine ergenlik döneminde jinekomasti görülme olasılığı %65 gibi oldukça yüksek rakamlara çıkmaktadır. Jinekomasti hastaların çok büyük bir kısmında, kişilerin ciddi psikolojik travma yaşadıklarını ve sosyal yaşantılarının bu durumdan olumsuz etkilendiği görülmektedir. Operasyon sonrası bu hastaların kendilerine güvenlerini tekrar kazandıkları ve sosyal kaygılarının tamamıyle ortadan kalktığı rahatlıkla söylenebilir.

 

TEDAVİ

– Jinekomasti altta yatan bir hastalık nedeni veya ilaç kullanımına bağlı oluşmamışsa mutlaka cerrahi tedavi gerektirmektedir.  İlaç tedavisinden kısmi fayda görülebilir ancak yan etkileri unutulmamalıdır.

– Cerrahi olarak meme dokusunun çıkartılması ve/veya  LASER lipoliz  jinekomasti ameliyatında uygulanan cerrahi tekniklerdir.

– Yapacağımız  fiziki muayene ve ultrason görüntüleme  sonrası jinekomastinin tipi ve seviyesi belirlenir.

– Size uygulanacak tekniğin belirlenmesinde jinekomastinin tipi, jinekomastinin seviyesi , sosyal yaşantınız  önemlidir.

– Cerrahi olarak meme dokusunun çıkartılması genel anestezi altında yaklaşık 2 saat sürecek bir işlemdir. Meme başının hemen altından yapılacak bir kesi ile yapılabilidiği gibi LASER lipoliz yapıldıktan sonra çok küçük bir kesi aracılığıyla da  yapılabilir.

– LASER Lipoliz işlemi meme dokusu çıkartıldıktan sonra oluşacak deri sarkmaları ve gevşekliğini en aza indirmek amaçlı kullanılır. Böylelikle deri çıkartılması gereken olguların bir kısmında  çok daha az izle işlem gerçekleştirilir.

 

TEDAVİ SONRASI

– Meme glandının çıkartılması, meme başından  açık teknik ile yapılmış ise bir  gece hastanede kalmanız gerekebilir. Doktorunuz tarafından temin edilecek korseyi 4 hafta  süreyle takmanız önerilecektir.

– LASER  lipoliz yapılan hastalarda korse kullanımı 2 haftaya kadar inmektedir.

* Hangi teknik veya tekniklerin  size uygun olduğunun kararı ancak muayeneniz sonrası verilebilir.

 

 

Ameliyat sonrası 4-5 gün içinde iş ve sosyal hayatınıza rahatlıkla dönebileceksiniz.