Fibroblast Hücre Kültürü

Fibroblast hücre kültürü ile cilt gençleştirme , kulak arkasından alınan mercimek büyüklüğündeki bir dokudan, cildimizin tuğlası,yani yapıtaşı fibroblast hücrelerinin seçilip, çoğaltılarak , ince bir iğne ile cildimize nakli işlemidir. Yaşla beraber cildin elastikiyetini ve canlılığını sağlayan kollajen ve elastin  üretimi doğal olarak giderek azalır. Üretimdeki bu azalmaya bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, sarkmalar, cilt renginde lekelenmeler ve matlaşma meydana gelir.

 

Elastin ve kollajen üretiminin, ayrıca cildin bağ dokusunun temel hücresi  fibroblastdır.  Hastanın kendi kanından elde edilerek gençleşmede kullanılan bir diğer benzer yöntem olan PRP’ de kullanılan hücreler birer kan hücresi iken (trombositler), bu teknikte kullanılan hücreler kan yerine deriden elde edilen fibroblastlardır.

 

Fibroblast hücre kültüründe, doku alındıktan sonra hücrenin laboratuar ortamında seçilmesi ve çoğaltılması  yaklaşık  dört hafta sürer. Üretilen fibroblastlar  ortalama dört hafta ara ile  üç seans olarak cilde uygulanır. Fibroblast hücre kültürünün en önemli avantajlarından biri uzun etki süresidir.

 

Bu uygulama sonrası deri esnekliği, kalınlığı ve parlaklığı artar. Kendi hücreleriniz olması nedeniyle güvenli bir uygulamadır. İşlem kolay uygulanması ve sosyal hayata dönüş  yönünden de avantajlıdır.